Gold Polski

 Najnowsze informacje /Gold Polski

Gold Polski

Investing.com - W piątek ceny nieznacznie odbijają od blisko 3-tygodniowego minimum z poprzedniej sesji, po tym, jak groźby ze strony Korei Północnej skierowały inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów.

Na oddziale giełdy Comex wartość kontraktów terminowych na złoto wzrosła o 6,81 USD (ok 0,53%), do wartości 1,301,69 USD za uncję troy, do godziny 09:00.

Nastroje na rynkach osłabiły się po tym, jak w piątek koreański przywódca Kim Jong Un stwierdził, że Pjongjang rozważy „ najwyższy stopień bezkompromisowego przeciwdziałania w historii” wobec wypowiedzi ze strony prezydenta USA, Donalda Trumpa, który zagroził całkowitym zniszczeniem kraju.

Wkrótce potem, minister spraw zagranicznych Korei Północnej, Ri Yong Ho, powiedział, że jego kraj może przeprowadzić test bomby wodorowej na Oceanie Spokojnym, w niespotykanej dotąd skali.

W swoim pierwszym przemówieniu przed wtorkowym Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych, Trump stwierdził, że "Stany Zjednoczone mają wielką siłę i cierpliwość, ale jeśli będą zmuszone do obrony swojej, jak i sojuszników, nie będą miały innego wyboru jak całkowicie zniszczyć Koreę Północną ".

Indeks dolara amerykańskiego, który stanowi o sile papierowej waluty USA względem koszyka sześciu głównych walut ważonych wielkością obrotów handlowych, spadł o 0,21% do 91,78, oddalając się od czwartkowego maksimum na poziomie 92,42.

Złoto jest wrażliwe na ruchy kursu dolara. Silniejszy dolar sprawia, że złoto jest droższe dla posiadaczy innych walut.

Dolar umacnił się po tym, jak w środę Fed zasygnalizował możliwość trzeciej podwyżki stóp procentowych przed końcem roku, informując jednocześnie, że w październiku rozpocznie redukcje sumy bilansowej o wartości 4,5 bln USD.

Amerykańska waluta była mocno wspierana, po publikacji szeregu optymistycznych raportów, w tym dotyczących wniosków o zasiłki dla bezrobotnych i działalności przemysłowej w rejonie Filadelfii, które opublikowane zostały w czwartek.

Gdzie indziej na oddziale Comex, wartość kontraktów terminowych na srebro wzrosła o 0,43% do 17,09 USD za uncję troy.