Gold Polski

 Najnowsze informacje /Gold Polski

Gold Polski

Investing.com - Ceny złota rozpoczęły tydzień spadkiem spadły, ponieważ inwestorzy stosunkowo spokojnie przyjęli informacje o częściowym zawieszeniu pracy amerykańskiego rządu.

Na oddziale giełdy Comex wartość kontraktów terminowych na złoto kształtowała się na poziomie 1,331,10 USD za uncję troy, do godziny 09:20, co stanowi spadek o około 2,00 USD, (0,2%) od ceny zamknięcia z ostatniej sesji.

Tymczasem wartość kontraktów terminowych na srebro obniżyła się o 3,6 centa (0,2%), do pułapu 17,00 USD za uncję troy.

Do zawieszenia pracy amerykańskiego rządu USA doszło po tym, jak w niedzielę wieczorem Senat nie osiągnął porozumienia, co do finansowania operacji rządowych.

Jeszcze dziś o godzinie 18:00, Senat planuje głosowanie w sprawie przyjęcia tymczasowego prowizorium budżetowego, który umożliwi funkcjonowanie rządu do 8 lutego.

Decydenci polityczni próbują osiągnąć porozumienie w sprawie imigracji, które jest postrzegane jako kluczowe dla przełamania impasu.

Jest to pierwsze zawieszenie działalności rządu w USA od 2013 roku. Wtedy rząd pozostał zamknięty na 16 dni.

Indeks dolara amerykańskiego, który stanowi o sile papierowej waluty USA względem koszyka sześciu głównych walut, odnotował niewielkie starty i kształtuje się na poziomie 90,33, niedaleko 3-letniego minimum na 89,96, zarejestrowanego w poprzedni czwartek.

Ceny obligacji skarbowych w USA obniżyły się, zwiększając rentowność obligacji 10-letnich do 2,672%, najwyższego poziomu od 3,5 lat.

Patrząc na nadchodzący tydzień, światowe rynki finansowe skupią się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, w poszukiwaniu dalszych informacji na temat tego, kiedy bank centralny zakończy swój ogromny program stymulacji monetarnej.

W temacie banków centralnych, inwestorzy zwrócą też szczególną uwagę na decyzję odnośnie polityki pieniężnej Banku Japonii po tym, jak niewielka korekta programu skupu obligacji, z początku tego miesiąca, wywołała spekulacje na temat redukcji programu QE.

Liczne rozmowy dotyczące tego, czy wiodące światowe banki centralne zaczną zaostrzać politykę pieniężną, doprowadziły w tym miesiącu do globalnej wyprzedaży obligacji, co doprowadziło do tego, że rentowność obligacji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji umocniła się.

Tymczasem inwestorzy wyczekują na wstępne odczyty dotyczące wzrostu gospodarczego USA w czwartym kwartale, aby ocenić, czy największa gospodarka świata jest na tyle silna, aby wytrzymać kilkukrotne podwyżki stóp procentowych w 2018 roku.

Większość ekonomistów uważa, że Fed podniesie stopy procentowe w marcu, po czym w czerwcu nastąpi kolejna podwyżka, a kolejna w grudniu, zgodnie z udostępnianym na portalu Investing.com barometrem stóp procentowych Fed.

Złoto wykazuje podatność na zmiany amerykańskich stóp procentowych, co podnosi koszt alternatywny posiadania aktywów zagrożonych, takich kruszec.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie Światowe Forum Gospodarcze w Davos w Szwajcarii, zaplanowane od wtorku do piątku, na którym spodziewana jest obecność prezydenta USA, Donalda Trumpa, kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, prezydenta Francji, Emmanuela Macrona i brytyjskiej premier, Theresy May.

Wśród pozostałych metali, pallad wzrósł o 0,1% do pułapu 1,099,70 USD za uncję.

Z kolei platyna zyskuje o 0,1% do poziomu 1,021,00 USD za uncję.

Tymczasem miedź umacnia się o 0,8% do 3,214 USD za funt masy.